»Izobraževanje za strpnost mora težiti k nasprotovanju vplivom, ki vodijo v strah in izključevanje drugih, ter morajo pomagati mladim ljudem, da razvijejo sposobnosti za neodvisno presojanje, kritično razmišljanje in etično sklepanje.«

Deklaracija o načelih strpnosti, UNESCO

Eden pomembnejših dosežkov našega projekta je bil ta, da smo poleti leta 2015 samoiniciativno in samostojno naredili prvi slovenski prevod Deklaracije o načelih strpnosti (Povezava do vsebine), ki jo je leta 1995 sprejel UNESCO, ki je del Organizacije Združenih narodov.

Deklaracija o načelih strpnosti podaja mednarodno sprejeto definicijo strpnosti, ki ni naivna prijaznost ali popustljivost, ampak je aktiven odnos, v katerem zasledujemo varovanje in spoštovanje svojih človekovih pravic, obenem pa priznavamo in spoštujemo človekove pravice drugih. Deklaracija še posebej poudarja pomen izobraževanj za strpnost, ki so najbolj učinkovit način za preprečevanje nestrpnosti, obenem pa 16. november postavlja za mednarodni dan strpnosti.

Samostojno smo oblikovali in izdali tudi dve slavnostni tiskani izdaji prevoda deklaracije, ki ju v namen promocije strpnosti brezplačno podarjamo državnim institucijam, javnim zavodom, nevladnim organizacijam, podjetjem, medijem, predstavnikom lokalnih skupnosti in posameznikom. Za drugo slavnostno tiskano izdajo sta za predgovor častno spremno besedo prispevala predsednik Republike Slovenije, g. Borut Pahor in varuhinja človekovih pravic, ga. Vlasta Nussdorfer.

To izdajo smo s častnim spremnim dopisom ministrice za izobraževanje, znanost in šport kot brezplačno darilo jeseni 2016 med drugim poslali vsem slovenskim vrtcem, osnovnim šolam, srednjim šolam, fakultetam in ljudskim univerzam.

Pri drugi tiskani izdaji Unescove Deklaracije o načelih strpnosti je del tiska sofinanciral tudi Urad za UNESCO, Pošta Slovenije pa je z donacijo omogočila, da smo lahko izvode deklaracije razposlali vzgojno-izobraževalnim ustanovam.

Projekt izhaja iz našega osnovnega poslanstva, ki je nudenje izobraževanj na področju odnosov in osebnostnega razvoja, skozi katera ljudi spodbujamo, da v svoje odnose in življenje vnašajo strpnost, spoštovanje, razumevanje in sočutje do sebe in soljudi.

Ker smo v Ekseni polno predani temu, da strpnost, medsebojno spoštovanje, razumevanje in sočutje ne ostajajo samo lepe besede, ki bogatijo človekoljubne mednarodne listine, jih skozi naša izobraževanja tudi dosledno in zavzeto uresničujemo v lastnem življenju, obenem pa skozi naše človekoljubne projekte vlagamo tudi v javno spodbujanje in promocijo strpnosti in sožitja v slovenskem prostoru.

Projekt smo začeli izvajati leta 2015 in v njem sodelujemo z Društvom Eksena. Izvajamo ga samostojno in neodvisno in ni v nobeni smeri politično ali versko ideološko usmerjen. Je plod našega prostovoljnega vlaganja in dela. Projekt tudi ni financiran s strani države ali drugih organizacij.